НА КАМЕРНІЙ СЦЕНІ СХІD OPERA/СХІД ОПЕРА ВІДБУЛАСЬ
ВПЕРШЕ В УКРАЇНІ ГЛЯДАЧІ ПОБАЧИЛИ КАМЕРНУ ОПЕРУ МАЙКЛА НАЙМАНА
Автор музики — Майкл Найман
Автор першого перекладу лібрето українською мовою — Наталка Маринчак
Автори еквіритмічної адаптації лібрето — Наталка Маринчак та Сергій Горкуша
Постановочна група #MAGENTA
У виставі задіяні Схід ОПЕРА Ensemble під керівництвом диригента Сергія Горкуші, солісти Схід ОПЕРА, артисти балету Схід ОПЕРА.
Постановка здійснюється в рамках Першої Української Музично-Театральної Резиденції, створеної за фінансової підтримки Українського Культурного Фонду для співтворчості незалежних українських митців на базі Харківської Національної Опери Схід ОПЕРА.
«Якщо світ не може бути організований візуально, для цього можуть бути використані інші організаційні принципи. Для Доктора П. – обдарованого співака, професора музики — таким засобом стає музика, що допомагає йому повернути відчуття цілісності світу.»
(Олівер Сакс, британський невролог, нейропсихолог та письменник)
Видатний сучасний британський композитор-мінімаліст Майкл Найман, добре відомий музикою для кінематографу (у тому числі, до фільмів культового режисера Пітера Грінуея), написав камерну оперу «Чоловік, який сплутав дружину з капелюхом», що базується на оповіданні невролога та нейропсихолога Олівера Сакса і досліджує реальну історію професора музики з синдромом «візуальної агнозії» (або «ментальної сліпоти»), пов’язаної з порушенням діяльності правої півкулі мозку.
Герой опери — Доктор П.- бачить та розрізняє окремі об’єкти, кольори, лінії та патерни, але не може скласти загальної картини. Він не впізнає людей, місця та цілісні об’єкти: його візуальний світ втратив сенс і є дивним, хаотичним, схематичним, абстрактним та містичним. Він — мов розкидані елементи пазлу, а музика – єдиний засіб, за допомогою якого Доктор П. здатен зібрати його до купи та продовжувати діяти.
Мінімалістична музика Наймана підкреслює схематичність світосприйняття Доктора П., а інтегровані в музичне тіло опери фрагменти музики Роберта Шумана символічно демонструють гармонійне сприйняття реальності.
Майкл Найман не випадково цитує музику Роберта Шумана, адже видатний композитор мав такий самий розлад. Життєві історії Доктора П. та Р.Шумана неочікувано перетинаються в музичному творі також через образ жінки Доктора П., відданість якої чоловікові нагадує жінку Роберта Шумана – Клару Шуман (Вік) — видатну піаністку та композиторку, що підтримувала чоловіка впродовж всього життя.
В рамках Першої в Україні музично-театральної Резиденції для співтворчості на базі Харківської Національної Опери Схід ОПЕРА була
створена команда #MAGENTA, яка за результатом пітчінгу отримала унікальну можливість вперше в Україні показати
«Психоневрологічну» оперу Майкла Наймана «Чоловік, який сплутав дружину з капелюхом»!
Продюсер
Режисер-постановник
Диригент-постановник
Хореограф-постановник
Медіа-арт
Художник-постановник
Художник костюмів
Доктор П., співак та професор музики
Місіс П., його дружина
Доктор С., невролог
Доктор С. з теперішнього
Ми пропонуємо вам не просто оперну прем’єру, не цікавий випадок з неврологічної практики, а зворушливу історію про підтримку та філософську сагу про багатовимірність зв’язків між людиною та Всесвітом, що гармонізують життя за будь-яких обставин за допомогою мистецтва.
Ви побачите світ очима головного героя, завдяки оригінальному візуальному рішенню, що до цього не використовувалось на оперній сцені!